Egy kis sport történelem

E lap hasábjain már nagyon sok szép eredményt olvashattak a gyaloglóinkról. De bizonyára nagyon sokan vannak, akiknek nem sok ismeretük van az atlétika e nehéz ágáról. A gyaloglást a 19. század közepén angol postások találták ki, s alkották meg első szabályait, melyek nagy vonalakban a mai napig meg vannak. Ezek szerint a gyaloglásnál nem lehet repülő fázis (egyik lábnak mindig érintkezni kell a talajjal), a talajfogásnál a térdnek nyújtottnak kell lennie. Ebből adódik a kissé furcsa mozgásuk. Meg kell jegyezni, hogy minden eddigi Olimpiai játékon szerepelt a gyaloglás.

A magyar sportolók is több kimagasló eredményt értek el: a Helsinki olimpián Róka Antal 50km-en 3. lett, Mexikóban Kiss Antal 2. helyezést ért el, Montrealban Sztankovics Imre 20km-en lett 7. Moszkvában 20km-en Szálas János 6., 50-en Sátor László 4. helyet ért el. De volt Róka Antal és Havasi István személyében világcsúcs tartónk is az ötvenes években, hogy csak a leg jobb eredményeket nézzük. Szűkebb hazánkban is voltak kiváló gyaloglók: Balajcza Tibor részt vett a Római Olimpián, az ő megyei csúcsait döntötte meg a hatvanas évek végén Marcz Róbert, aki a Somogy bányatelepi iskolában kezdte pedagógus pályafutását. Következett Srp Gyula többszörös magyar bajnok és válogatott versenyző, aki Komlón, majd Pécsen edzősödve adta és adja át tudását. Első női válogatott versenyző megyénkből Alföldi Andrea, aki a Barcelonai Olimpián vett részt. És elértünk szinte napjainkig az átmenetet Czukor Zoltán képviseli aki 1983-ban volt először válogatott , s utoljára 2012-ben húzhatta magára a címeres mezt. Közben pedig a nemzetközi versenyek”Ungarn Legend”-je lett. Három olimpia, s megszámlálhatatlan Európa és Világkupa viadal résztvevője. Napjainkban is versenyez de „csak” az extra hosszú versenyeken indul. Legutóbb a Colmár- Párizs (442 km) versenyen lett 4. A Rebaux-ban rendezett 28 órás versenyen pedig 2. helyezést ért el.És akkor a mi fiaink a fiatalok: Srp Miklós apja nyomdokaiba lépve sorra nyeri a korosztályos bajnokságokat , Világ kupa , Európa kupa versenyeken ért el értékes helyezéseket. Récsei Rita 12 évesen kezdte a sportolást s minden korosztályos bajnokságán dobogóra tudott állni, legtöbbször legfelülre. A korosztályos világversenyeken is eredményesen szerepelt Testvére Petra csak 20 évesen kezdett el gyalogolni, de így is komoly eredményeket tudott elérni, többszörös magyar bajnok csapattag, utánpótlás bajnok, többször szerepelt a válogatottban. Mayer Marcell több dobogós helyezés után junior magyar bajnoki címig jutott, de sajnos felhagyott a sportolással.Nem sokára hazai pályán is láthatjuk a fiataljainkat versenyezni, egy remélhetően rangos versenyen.