Az elmúlt napok télies (ugye tél van) időjárása próbára tette nem csak a BIOKOM munkatársait, hanem a munkájukra igényt tartó lakosokat is. Elsőként köszönet minden lakosnak, aki nem mulasztotta el kötelezettségét teljesíteni, és a háza előtti területet rendben tartotta, rendben tartja. Köszönet illeti a BIOKOM helyi csapatát, köszönöm Végh Csaba áldozatos munkáját, amellyel igyekez(n)tek a lehetőségeikhez képest mindenhol segíteni, olykor még a késő esti órákban is. Olyan helyekre is eljutottak (pl. Kósavölgyi út), ahol eddig még a „madár se járt”, nem ám elődjeik. De volt olyan is, aki meglátta őket „leszólította” a teherautó sofőrjét és pl. a Berkenyés utcába így került ki hamar a mentesítő anyag. Ők is figyelték a közösségi oldalakat, a telefonokat is természetesen, mint mondják ennyi helyre, korábban még nem jutottak el, most szinte mindenhova elértek és segítettek.
Sajnos vannak, voltak, akiknek ez is kevés volt, lehet joggal, vagy csak türelmetlenek voltak, mert mindenhol, egyszerre nem lehetséges hajnalra ilyen időjárási viszonyok mellett járható utakat „varázsolni”, ugye sokan látták azt a videót, miben még Pécs főterén is fenéken csúszva araszolva a földön közlekedtek.
A helyi „köztisztasági” csapatnak meg kell küzdenie nem csak az elemekkel, hanem az emberekkel. Azokkal, akik szemetelnek, nem figyelnek a környezetünkre, kommunális hulladékos zsákokkal tuszkolják tele a szemeteseket, kiborítják azokat, mint pl. a vasasi Iskolánál, de több helyen folyamatosan megrongálják őket (pl. M. utcai és Petőfi-aknai buszmegálló), ahol szinte havonta új szemetest kell kitenni. „Eredményképpen” a BIOKOM munkásai a területünkről hetente három teherautónyi szemetet szednek össze és viszik el a közterületekről, kukákból és út menti árkokból.
Tisztelet a többségi kivételnek, akik nem csak kötelességként, hanem emberi alap magatartásból fakadóan óvják, vigyázzák környezetünket. Falusias helyen élünk, de úgy tűnik a falusias összefogás, egymásra utaltság kiveszőben van. Sokan FB-huszárként hadakoznak mindenkivel is, ahelyett, hogy maguk járnának jó példával elő segítenék az értünk nap, mint nap megküzdők munkáját, legalább csak annyival, hogy nem szemetelnek, nem rongálnak, betartják a szabályokat.
Berényi Zoltán